Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

sorgun

Giriş
 
 
 
 
SORGUN İLÇEMİZ
 
 
 

TARİHİ
 
..........Sorgun İlçesi, eski bir yerleşim ünitesi olarak Etilere dayanan bir geçmişi vardır.bölgemiz 1071 Malazgirt zaferinden sonra Türk toprağı olmuştur, ve daha sonra bir çok sayıda Türk boylarını bağrında barındırmıştır. 1905 yılında Belediyelik hüviyetini kazanmış, Cumhuriyetin ilanından sonra 877 Sayılı Teşkilâtı Mülkiye kanunuyla 26 Haziran 1926 yılında ilçe olmuştur. 1928 yılında Köhne-i Kebir (büyük köhne) olan isminin Arapça olması nedeniyle Sorgun olarak değiştirildiği anlaşılmaktadır. Sorgun isminin nasıl doğduğuna dair çeşitli rivayetler vardır bu rivayetlerden birine göre ; Sorgun ismi" Sor da Kon" dan gelmektedir. Türklere Anadolu' nun kapılarını açan 1071 Malazgirt Zafer' inden sonra Selçukluların bir kolu olan " Gani Baba , Halil Baba -Ali ve Bedir Baba " adlarındaki komutanlar birbiri arkasından bu bölgeyi işgal etmişlerdir.Burayı işgal eden Bedir Baba kuvvetlerinin arkasından gelen komutan Bedir Baba'ya şöyle seslenir.
"Bedir , sen konacağın yeri bilmiyorsun .Konacağın yeri" Sor da Kon " der işte ondan sonra Sor da Kon sözü zamanla SORGUN şeklinde konuşulur ve yazılır.
 
 
COĞRAFİ YAPISI
 
..........İlçemiz 34-36 derece 10 dakika doğu meridyenleri (boylamı) ile 39-40 derece 15 dakika kuzey paralelleri(enlemleri) arasında yer alır. E-88 karayolu üzerinde, Yozgat İl Merkezi'ne 35 km uzaklıkta olup, doğuda Akdağmadeni ve Saraykent, batıda Yozgat Merkez İlçesi, güneyde Sarıkaya İlçesi, kuzeyinde Aydıncık ve Çekerek İlçeleri ile çevrilidir. Yüzölçümü 1769 km² dir. İlçemiz, tipik karasal iklime sahip ve deniz seviyesinden 950 m yükseklikte bulunmaktadır.
Kışlar uzun, yaz mevsimi ise kısadır. Kışları sert ve kuru soğuklarla geçer. Yazlar ise kurak geçer. Yağmurlar daha çok ilkbahar aylarında yağar. Yıllık yağış ortalaması metrekarede 450-500 kg dır.Şehrimizin ortasından Eğriöz deresi ve Delibaş deresi geçmekte ve şehri ikiye bölmektedir. İlçemize bağlı köylerde irili ufaklı sulama göletleri bulunmaktadır.Bunlardan bazıları Gelingüllü barajı, Esenli göleti, Dişli göleti,İkikara göleti vb.
 
 
SOSYAL KÜLTÜREL DURUMU
 
..........Yöre halkı örf ve adetlerine bağlı, devletine saygılıdır. Ancak, kamu hizmetlerine yönelik yatırımların yetersiz olması,ilçemizde Şeker Fabrikasından başka devlet yatırımı bulunmaması gibi nedenlerle işsizlik hat safhadadır. Bu da gençlerimizin kahvehane ,bilardo , Internet kafe gibi yerlere akın etmesine sebebiyet vermektedir. Gençlerimize yönelik 53 bin nüfuslu bir ilçede bir kapalı spor salonu bile bulunmaması ilçemiz açısından son derece düşündürücü ve üzüntü vericidir.
Belediye olarak Sosyal ve Kültürel etkinlikler çerçevesinde her yıl geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz 19-29 Mayıs tarihleri arasında "Gençlik Haftası " etkinlikleri çerçevesinde "spor müsabakaları,Mahalli ses yarışması, Mahalli Ozanların atışması ve şiir yarışması, Tiyatro ve piyes oyunları, Açık hava halk konserleri ve havai fişek gösterileri, Ortalama 450-500 kişiden oluşan Kapadokya veya diğer turistik yerlere ait gezi, Gençlik yürüyüşü , Kerkenez harabelerine gezi vb" faaliyetler yapılmakta , yapılan bu etkinliklere ait masraflar Belediyemiz tarafından karşılanmakta ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak halkımızın hizmetine sunulmaktadır.
Ayrıca Eylül' ün ilk haftasında her yıl geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz 5 günlük programda ilçemizdeki fakir ve kimsesiz çocuklar yararına ortalama yıl1ık 1000 kapasiteli " Sünnet Şöleni, Kırk Pınar Baş pehlivanlarının katılmış olduğu yağlı pehlivan güreşleri , Ata sporumuz Cirit gösterileri, Açık hava halk konseri ve havai fişek gösterileri, Tiyatro oyunları, Mehteran gösterileri vb." etkinlikler yapmaktayız. Bu etkinliklerinde tamamı Belediyemiz tarafından yapılmakta ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak hem şehrilerimizin hizmetine sunulmaktadır.
Yapmış olduğumuz etkinlikler çevre illerden , ilçelerden ve köylerimizden yoğun ilgi ve tasvip görmekte tüm etkinliklerimizde meydanlar dolup taşmaktadır.
 
 
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • Bimer
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet
 • PEKAY
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • Polsan
 • Ulusal Ulaştırma Portalı
 • Turn Back Crime
 • Göç İdaresi