Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

YOZGAT GÜVENLİ OKUL MERKEZİ

Giriş

  
 
           Öğrencilerin güvenli bir ortamda eğitim-öğretim görebilmeleri, okul etrafında öğrenime engel olabilecek unsurların okul ve çevresinden tecrit etmek ve ilgili kurumların ayrı ayrı çalışmalarını koordineli bir şekilde sürdürmek amacıyla ilimizde Yozgat Valiliği himayesinde, sekretaryasını Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’ nün yaptığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün paydaş olduğu Güvenli Okul Merkezi (GOM), Valilik Makamının 27.11.2014 tarihli olurları ile kurulmuştur.
          GOM, okulların güvenliğine yönelik üçlü bir mekanizma geliştirmiştir.
Okul İrtibat Görevlileri
İl Merkezinde bulunan 43 okulda 29 okul irtibat görevlisi bulunmaktadır. Görevlilerce ayda en az 1 kez okul ziyaretleri yapılmakta, okulla ilgili bilgiler ve güvenlik açısından tespit edilen aksaklıklar ile ilgili form düzenlenmektedir. Asayiş Daire Başkanlığına gönderilerin bu formların tek tek analizi yapılarak sorunların çözümüne yönelik ilgili yerler ile gerekli yazışmalar yapılmaktadır. 
KOM-Asayiş-Trafik Ekipleri
Yozgat İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünce sadece okulların güvenliğinden sorumlu olmak ve başka bir görev verilmemek kaydıyla sorumlu amir emrinde ekipler oluşturulmuştur. Sevk, idare ve planlanması GOM tarafından yapılan bu ekipler Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli 3, Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli 2 ve KOM Şube Müdürlüğünde görevli 3 personel olmak üzere toplam 8 personel ve 3 motorize ekipten oluşmaktadır. KOM, Asayiş ve Trafik Şube Müdürlükleri tarafından GOM’da görevlendirilen 8 personel Güvenlik açısından öncelik arz eden 5 okul çevresinde görevlendirilmiştir. Okul idareleri ile bu ekiplerin iletişim bilgileri karşılıklı olarak paylaşılmış olup, okul giriş-çıkış saatlerinde eğitim faaliyetlerini olumsuz etkileyebilecek her türlü olayın adli vakaya dönüşmeden engellenmesine çalışılmaktadır. Ayrıca bu ekiplerle zaman zaman internet kafelerin denetimi yapılarak okul saatlerinde vaktini internet kafelerde geçiren öğrencilerin dersleri aksatmasının önüne geçilmektedir.
16  Motorize Ekip
İl Merkezinde bulunan 43 okulda toplam 16 ekip görevlendirilmiştir. Gün içinde kendi birimlerinde çalışan ve aynı zamanda okul giriş saatlerinin 15 dakika öncesi ile okul çıkış saatlerinin 15 dakika sonrası okul çevresinde görev alan toplam 16 ekiple okulların güvenliği sağlanmaktadır.
Psikolog Desteği
Öğrenci sayılarının fazla ve rehber hocalarının yetersiz kaldığı okullarda GOM bünyesinde görev yapan psikologdan uzman desteği alınmaktadır. Problemi çözülen öğrencinin bu sayede okula devamı sağlanarak eğitim faaliyetlerinden uzak kalmasının önüne geçilmektedir.
              Ayrıca GOM okul güvenliği ile ilgili olduğunu değerlendirdiği konularda spot toplantılar yapmaktadır.  21.10.2015 tarihinde ve 18.11.2015 tarihinde psikologların katılımıyla gerçekleştirilen ‘İntihar’ ve ‘Çocuk istismar ve ihmali’ temalı toplantılar bunlara örnektir.
            17 Eylül 2015 tarihinde başlayan ‘ Güvenli Okul Merkezi ve Güvenli Eğitim Projesi’  isimli SODES projesi de GOM tarafından sürdürülmektedir.

 

 

1. Güvenli Okul Merkezi Çalışmalarına Psikolog Desteği

 • İçişleri Bakanlığı
 • Bimer
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet
 • PEKAY
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • Polsan
 • Ulusal Ulaştırma Portalı
 • Turn Back Crime
 • Göç İdaresi